× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
stawy

Kolagen jest najbogatszym białkiem w ludzkim ciele. Jest to część rusztowania, która utrzymuje elastyczność skóry i wspiera chrząstkę, która działa jak amortyzator w stawach.

Z wiekiem to włókniste białko jest znacznie mniej obfite. „Z czasem dochodzi do rozpadu kolagenu ” – mówi dr Nazanin Saedi, profesor nadzwyczajny i dyrektor Centrum Chirurgii Laserowej i Dermatologii Kosmetycznej Jeffersona w Filadelfii. „Mamy mniej niż jako dzieci”.

Skutki utraty kolagenu związanej z wiekiem są oczywiste. Skóra obwisa i zostaje wytrawiona drobnymi liniami i zmarszczkami . Stawy zużywają się i stają się bardziej podatne na artretyzm i urazy.

Nasze wysiłki na rzecz przywrócenia utraconego kolagenu i odzyskania młodzieńczego kolorytu skóry i zdrowszych stawów sprawiły, że suplementy kolagenowe stały się przemysłem wartym wiele miliardów dolarów rocznie. Czy te suplementy to fontanna młodości w butelce, czy to nic innego jak marketingowy szum?

Kolagen dla skóry

Nasz własny naturalny kolagen sprawia, że ​​nasza skóra jest jędrna i młodzieńczy wygląd. Czy rodzaj, który jest w butelce, może zrobić to samo? „Gdybyś zadał to pytanie 3 lub 4 lata temu, ludzie powiedzieliby: „To absurd” – mówi Saedi. „Ponieważ pojawia się coraz więcej danych, a suplementy kolagenowe stają się coraz bardziej popularne, naukowcy widzą poprawę jakości skóry”.

Kolagen aktywuje w skórze komórki zwane fibroblastami, które wyzwalają produkcję kolagenu, a także elastyny ​​– białka, które sprawia, że ​​skóra jest bardziej rozciągliwa. W badaniach osoby, które przyjmowały kolagen przez kilka miesięcy, zauważyły ​​pewną poprawę zmarszczek i suchości skóry.

Saedi ostrzega jednak, że „dane są naprawdę słabe”. Mówi, że inne zabiegi dermatologiczne mają znacznie więcej dowodów na to, że zwiększają produkcję kolagenu, w tym Retin-A i laserową zmianę powierzchni.

Kolagen na Stawy

Kolagen tworzy chrząstkę stawową, tkankę, która pokrywa końce kości w stawach i umożliwia im płynne przesuwanie się względem siebie. „Ponieważ chrząstka ulega pogorszeniu w chorobie zwyrodnieniowej stawów , uważano, że podanie suplementu, takiego jak kolagen, pomogłoby w odbudowie chrząstki” – mówi dr Nancy E. Lane, wybitna profesor medycyny, reumatologii i starzenia się na Uniwersytecie im. Kalifornia, Davis. “To nie.”

Niewiele jest dowodów na to, że kolagen pomaga w zapaleniu stawów. Wiele z przeprowadzonych badań nie było dobrze zaprojektowanych. A lepiej zaprojektowane badania nie potwierdziły, że te suplementy zmniejszyły utratę chrząstki lub złagodziły ból związany z zapaleniem stawów.

Suplementy kolagenowe nie zaszkodzą, jeśli chcesz je wypróbować. „Jeśli to pomoże, w porządku” – mówi Lane. „Ale to nie zapobiegnie pogorszeniu się stawu ”. Możesz uzyskać więcej korzyści z fizjoterapii i ćwiczeń, takich jak chodzenie i pływanie, aby wzmocnić mięśnie wokół stawu, a także miejscowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ( NLPZ ) w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego .

Rodzaje kolagenu

Nasze ciała składają się z 16 rodzajów kolagenu. Większość z nich to typ I, II lub III. Typ I występuje w skórze, ścięgnach i kościach. Typ II jest w chrząstce. Typ III występuje w skórze i mięśniach.

Suplementy kolagenowe występują w różnych formach, w zależności od sposobu ich przygotowania. Należą do nich żelatyna, hydrolizowana i denaturowana.

Żelatyna jest zasadniczo gotowana – poddawana obróbce cieplnej w celu rozbicia większych białek na mniejsze kawałki. Hydrolizowany kolagen rozkłada się jeszcze bardziej, na mniejsze łańcuchy aminokwasów – cegiełki budulcowe białka. Niezdenaturowany kolagen nie ulega rozkładowi.

„Większość badań przeprowadzono na hydrolizowanym kolagenie” – mówi Saedi. „Może być łatwiej przyswajalny przez organizm”.

Kolagen stosowany w suplementach pochodzi od zwierząt, takich jak krowy, świnie i organizmy morskie, takie jak meduzy, gąbki, rekiny i inne ryby. Dostępny jest również kolagen wegański, ale Saedi go nie poleca. „Mówię pacjentom, aby nie kupowali produktów kolagenowych pochodzenia roślinnego, ponieważ niektóre z nich nie zawierają prawdziwego kolagenu”. Ponadto większość przeprowadzonych badań wykorzystywała kolagen pochodzenia zwierzęcego.

Czy to bezpieczne?

Suplementy kolagenowe są ogólnie bezpieczne, mówi Saedi. Większość działań niepożądanych zgłaszanych podczas ich stosowania jest łagodna, w tym rozstrój żołądka i biegunka.

Problem polega na tym, że kolagen, podobnie jak inne suplementy, nie jest regulowany przez FDA. Oznacza to, że mogą występować duże różnice w jakości i składnikach w zależności od butelki.

Czy powinieneś wypróbować kolagen?

Jeśli chcesz wypróbować kolagen dla swojej skóry lub stawów, prawdopodobnie nie ma w tym nic złego. Po prostu nie rób zakupu, oczekując dramatycznych rezultatów. Są szanse, że wszelkie widoczne ulepszenia będą w najlepszym razie subtelne.

One thought on “Kolagen: czy naprawdę może pomóc na skórę i stawy?”
  1. Skutki utraty kolagenu związanej z wiekiem są oczywiste. Skóra obwisa i zostaje wytrawiona drobnymi liniami i zmarszczkami . Stawy zużywają się i stają się bardziej podatne na artretyzm i urazy.

Comments are closed.