Trychologia to wąska specjalizacja zajmująca się diagnostyką i leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami. Jednym z badań, które nam oferuje jest trichoskopia.
Co to jest trichoskopia i jak się ją wykonuje?
Badanie trichoskopowe to nowoczesna, zupełnie nieinwazyjna metoda badania owłosionej skóry głowy, mieszków i łodyg włosowych bez konieczności pobierania ich od pacjenta. Wykonywane jest przy użyciu kamery trychologicznej tzw. wideodermaskopu, za pomocą którego w bardzo dużym powiększeniu specjalista trycholog dokonuje analizy stanu skóry głowy i włosów. Dzięki trichoskopii można określić z jakim typem łysienia mamy do czynienia. Metoda odróżnia np. łysienie androgenowe kobiet od łysienia przewlekłego telogenowego, bądź łysienie plackowate od trichotillomanii (niepohamowanego wyrywania włosów). Jest także wykorzystywana do diagnozowania innych chorób owłosionej skóry głowy. Jest to bardzo istotne w celu indywidualnego dobrania jak najskuteczniejszej metody leczenia zdiagnozowanego problemu. Trichoskopia jest podstawowym i jednocześnie dającym bardzo duże możliwości diagnostyczne badaniem wykonywanym w gabinetach trychologicznych.
Do badania nie ma konieczności specjalnie się przygotowywać – trzeba tylko pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich – np. farbowanie należy odczekać minimum 2 tygodnie. W dniu wykonania badania nie należy także myć włosów oraz nie używać lakierów, żeli i pianek. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania i, co także istotne, nie ma do niej żadnych przeciwskazań.
Jest także wykorzystywana do diagnozowania innych chorób owłosionej skóry głowy. Jest to bardzo istotne w celu indywidualnego dobrania jak najskuteczniejszej metody leczenia zdiagnozowanego problemu. Trichoskopia jest podstawowym i jednocześnie dającym bardzo duże możliwości diagnostyczne badaniem wykonywanym w gabinetach trychologicznych.