Czy można usunąć zmarszczki na czole, wokół oczu i ust? Kiedy stosuje się toksynę botulinową, a kiedy kwas hialuronowy? Czy można połączyć działanie tych substancji? Jeśli zadajesz sobie te pytania, to przeczytaj nasz artykuł.
Rodzaje zmarszczek
Zanim dowiesz się, jakiego rodzaju metody stosuje się, by usunąć zmarszczki na czole, wokół oczu oraz ust, przeczytaj o rodzajach zmarszczek. To bardzo ważne, ponieważ zabiegi dobiera się właśnie według typów.
Do najczęściej występujących rodzajów zmarszczek zaliczamy:
- zmarszczki mimiczne – powstają na skutek ruchów mięśni twarzy i pojawiają się najwcześniej, zazwyczaj już przed 30. rokiem życia. To przede wszystkim poziome zmarszczki na czole, „kurze łapki” w kącikach oczu, zmarszczki wokół ust;
- zmarszczki posłoneczne – za ich pojawienie się odpowiada promieniowanie słoneczne. Na początku zazwyczaj są płytkie, ale z czasem mogą się pogłębiać. Występują na całej twarzy;
- zmarszczki grawitacyjne – są spowodowane naturalnymi procesami starzenia, m.in. zmniejszaniem się ilości elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Zmarszczki te występują na czole, wokół oczu (w kącikach i pod oczami), pomiędzy nosem a ustami (zwłaszcza bruzda nosowo-wargowa), wokół ust, a także na szyi oraz dekolcie.
Jeśli należysz do osób młodych, to zapewne zauważasz na swojej twarzy zmarszczki mimiczne, być może także posłoneczne. Niestety wraz z wiekiem pojawią się także zmarszczki grawitacyjne.
Usuwanie zmarszczek: toksyną botulinową czy wypełnianie kwasem hialuronowym?
Najczęściej do usuwania zmarszczek stosowane są dwie substancje, a są nimi toksyna botulinowa oraz kwas hialuronowy. Każda z nich wykazuje inne działanie.
- Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie bodźców nerwowych do mięśni, zmniejszając tym samym aktywność mięśni i rozluźniając je. Efekt, jaki można uzyskać, to „rozprostowanie się” zmarszczki. Jak łatwo się domyślić, toksyna botulinowa stosowana jest w przypadku zmarszczek mimicznych.
- Kwas hialuronowy jest wypełniaczem i – odpowiednio podany – „wypycha” zagłębienia, sprawiając, że zmarszczki mogą ulec spłyceniu. Jednocześnie substancja ma za zadanie pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze, zwłaszcza wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Z tych powodów kwas hialuronowy bardzo często stosowany jest do redukcji zmarszczek grawitacyjnych i posłonecznych.
Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową można połączyć z wypełnianiem kwasem hialuronowym. Przedstawimy tę możliwość na przykładzie zmarszczek występujących w różnych partiach twarzy.
Czy można pozbyć się zmarszczek na czole?
Na czole występują głównie zmarszczki mimiczne w postaci linii poziomych oraz tzw. lwia zmarszczka (dwie pionowe linie między brwiami). Z czasem mogą się one pogłębić i przerodzić w bruzdy.
Jakie mogą być sposoby na to, by pozbyć się zmarszczek na czole? Do zredukowania płytkich zagłębień stosuje się toksynę botulinową. Po kilku tygodniach od jej zastosowania można dodatkowo wypełnić je kwasem hialuronowym. Ponadto toksyna botulinowa może zapobiegać pogłębianiu się zmarszczek mimicznych, a kwas hialuronowy może stymulować procesy naprawcze w skórze.
Połączenie tych zabiegów uznaje się za kompleksową terapię zmarszczek występujących na czole. Można skorzystać także z innych zabiegów anti-aging, np. rewitalizujących skórę.
Jak można spłycić zmarszczki wokół oczu i ust?
Skóra wokół oczu i ust jest cienka, dlatego to właśnie w tych obszarach zauważamy pierwsze oznaki starzenia:
- kurze łapki w zewnętrznych kącikach oczu,
- pionowe linie nad górną wargą, które wynikają ze zbyt dużej aktywności mięśnia okrężnego ust, a nazywane bywają zmarszczkami palacza.
Usuwanie tego typu zmarszczek toksyną botulinową uważa się za „złoty standard”.
Osoby dojrzałe mogą ponadto w okolicy ust posiadać bruzdę nosowo-wargową, linie marionetki (pionowe zmarszczki odchodzące od kącików ust w kierunku żuchwy), a w okolicy oczu – uwydatnioną dolinę łez. Te niedoskonałości najczęściej wypełnia się kwasem hialuronowym.
Podczas konsultacji lekarz zwraca uwagę nie tylko na rodzaj zmarszczek, ale także ogólną kondycję skóry i dopiero na tych podstawach dobiera odpowiedni zabieg.